JE V PORIADKU… rodičovské tipy pre teba

JE V PORIADKU… rodičovské tipy pre teba

Je v poriadku:

💚 ROBIŤ CHYBY

❤️ NIEČO NEVEDIEŤ

🧡DOVOLIŤ SI PLAKAŤ

🩷 BYŤ SÁM SEBOU

🩵 POŽIADAŤ O ČAS NAVYŠE

Ktorý tip sa ťa hlboko DOTKOL? Ktorý otvára tvoje vnútorné zranenie z detstva? Je dosť pravdepodobné, že tvoje dieťa ti bude dovtedy cinkať na strunu, dokým sa nezastavíš a nevyriešiš to.

U mňa je v poriadku dovoliť si PLAKAŤ, tak úprimne. V detstve som často počúvala, aby som nerevala. Tak veľmi som nechcela plakať a ukázať to ako to zvládam bez emócií, ale nešlo to, vždy som sa rozrevala. Aj teraz to tak mám, ale už sa za to nehanbím, ani to nechcem potlačiť. Proste to ide von… Je to moja emócia v danej chvíli. Je to v PORIADKU.

Určite by som sa mohla ešte zamyslieť nad niektorými z týchto 5 tipov… Jeden z nich je dovoliť si ROBIŤ CHYBY, nebyť dokonalá, toto je téma, ktorú som si objavila pred mnohými rokmi, všetko muselo byť tip top, vyžadovala som to od seba, aj od kolegov v práci. Och, ako nevedomo som konala, tlačil ma môj vzorec, moje ego, ktoré tvrdilo, že len dokonalosťou niečo dosiahnem. Prd makový. Akurát som sa unavila, bol stres a aj tak som nebola spokojná so sebou. Lebo však som nestihla ešte to a hento, to som spravila len na polovicu a to ďalšie sa nepáčilo klientovi… No ale z tohto ma vytiahli moje teraz už pubertálne deti, lebo pri nich som jednoducho NESTÍHALA.

Vieš požiadať o čas navyše? Čas na rozmyslenie, čas na prípravu, čas na čokoľvek bez toho, aby si sa dostal(a) do stresu? Alebo ideš ako motorová myš, aby si všetko stihla. Dnešné deti nám často ukazujú, že na všetko je čas. Keď sme Taliansku, Španielsku, tak nám miestni krásne ukazujú, že máme byť viac „pianko“. Vtedy sme vo vnútornom pokoji, vtedy môže prísť myšlienka, vtedy sme sami so sebou.

Ako sa cítiš, keď niečo nevieš? Je ti to trápne? Prečo? Odpovedz si sám/sama. 😍 Naozaj si prispusti, čo je za tým. Čo najhoršie sa môže stať?

Vtedy, keď prijmeme svoje tiene, môžeme byť samými sebou. Juuuuj, ako len mi to ukazuje môj takmer 16ročný syn. Byť sám sebou bez toho, čo si druhí myslia.

DETI AKO DAR. Vytáčajú ťa svojou pohodlnosťou, plačom, drzosťou? Ak áno, tvoje vnútorné dieťa je do nejakej miery zranené 🧡 Ak chceš nasmerovať, napíš mi. Lucia Akadémia Montessori, Lucia Dedíková

Je v poriadku

💚 ZLYHAŤ

❤️ POVEDAŤ „NIE“

🧡 MAŤ NÁROČNÝ DEŇ

🩵 NEDOKONČIŤ ÚLOHU

💛 POŽIADAŤ O POMOC

„Nikto nie je obutý v našich topánkach.“ Nikto nevie, prečo niečo nevieme, nemôžeme, nevládzeme dokončiť, prečo zlyháme, hoci pre druhého sa to môže javiť ako jednoduchá úloha. Jedine my vieme, prečo sa tak deje, ale dôležité je komunikovať. Povedať druhým ako to máme, aby prišlo k porozumeniu. Hľadať príčinu toho celého. Čo to spúšťa? Ako si viem pomôcť? Čo môžem urobiť inak? Mám vyhľadať externú pomoc?

Náročné dni môžu byť, má ich každý z nás, ale ak ich je veľa za sebou, môže to byť náznak depresie. Preto je dôležité všímať si detaily, byť tu vedome pre druhého, vnímať ho ❤️

Veľmi citlivou skupinou sú práve teenageri, vo veku 12-18 rokov je pre nich dôležité prijatie seba so všetkými darmi i tieňmi, prijatie druhými do skupiny, vznikajú prvé lásky… Miesto toho sú na deti kladené nároky na výkony najmä v škole. Je to obdobie, kedy sa deti chcú dostať na svoju vysnívanú školu, je tu tlak, aby uspeli na Monitore, na prijímačkach, ale zároveň ich to melie so vzťahmi. V rodine sa zvyknú utiahnuť a nesúhlasiť takmer so všetkým, čo rodič prináša. A to je v poriadku. Je potrebné ich pustiť do sveta, vnímať ich, dovoliť im ich vlastnú skúsenosť, ktorá možno príde cez sklamanie či bolesť, ale možno práve cez úspech, ktorý by sme ani my rodičia nečakali.

Každý má svoju jedinečnú cestu, ktorú nie je povinný vysvetľovať, ani sa obhajovať. Je potrebné si plniť svoje poslanie, svoju úlohu…

👉 V našom centre Akadémia Montessori ponúkame okrem krúžkov, kurzov, individuálnych lekcií aj konzultácie pre rodičov, hĺbkové sedenie formou etikoterpie a kineziológie… Ak premýšľate nad tým, že by ste potrebovali s niekým rozprávať, sme tu pre vás. Otvorte tému skôr ako vás pohltí. Ďakujem za dôveru. Mgr. Lucia Dedíková 0940321591

Je v poriadku…

❤️ oddychovať

🧡 sa cítiť osamelo

💛 mať iný názor

🩷 chcieť byť sám

🩵 cítiť strach

Je v poriadku čokoľvek, čo v danej chvíli cítiš, vnímaš, chceš spraviť… s rešpektom k sebe a druhým 🍀 Dovoľ si to, čo predtým nie. Dovoľ si uvidieť svoje tiene, ale aj dary 🩷… lebo len vtedy sme celiství. V láske k sebe a druhým. V pochopení.

Ak cítiš niektorý tip ako svoju výzvu, pridaj sa k nám na online besedu

JE V PORIADKU

vo štvrtok 1.2.2024 od 19h. Teším sa na teba. Prihlásenie tu 👉 www.akademiamontessori.sk/prihlaska

DETI AKO DAR. Deti nás učia otvoriť svoje tajné zákutia a pozrieť sa na svoje tiene. Uvidieť ich a zmeniť ich. Výsledkom bude „nové“ dieťa, nie tým, že zmeníme správanie dieťaťa, ale že zmeníme svoje vlastné myslenie.

Poď na to, sprav si krátku analýzu a pozdieľaj s nami tvoje skúsenosti. Stiahni si pracovný list

JE V PORIADKU.

Pridaj sa do skupinky DETI AKO DAR ❤️ Teším sa na teba v online programe JE V PORIADKU, ktorý bude prebiehať na Zoom (je potrebné sa zaregistrovať na stránke Zoom). Ahoj, Lucia

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *